Gå till innehåll
Svenska Kanotförbundet

Rapportera LOK-stöd senast 25 februari

Glöm inte att er ansökan för hösten 2022, det vill säga aktiviteter bedrivna mellan 1/7–31/12, ska vara inskickad via föreningens IdrottOnline-sida senast den 25 februari kl. 23.59.

Senast den 25 februari kl. 23.59, ska klubbens LOK-stödsansökan vara inskickad. Skickas ansökan in efter detta datum kan ansökan ses som ogiltig, alternativt kommer ersättningen att dras ner betydligt.

Kort om LOK-stöd

Lokalt Aktivitetsstöd, LOK-stöd, är ett ekonomiskt stöd för föreningsdriven barn- och ungdomsidrott och är en viktig inkomstkälla för föreningar. LOK-stöd kan sökas av alla kanotklubbar som har verksamhet för barn och unga i åldern 7–25 år.

LOK-stödet ger alltså pengar direkt till föreningen som ett stöd för den verksamhet ni bedriver för barn och unga. Inrapporterat LOK-stöd ligger även till grund för bidrag som RF delar ut till alla specialidrottsförbund, däribland SKF.

LOK-stödssiffrorna ger även en möjlighet för oss att följa hur mycket verksamhet för barn och unga vi har inom svensk kanot.

Mer om LOK-stödet hittar ni på Riksidrottsförbundets hemsida.

Ansök via klubbens IdrottOnline-sida

Ansökan görs halvårsvis via föreningens IdrottOnline-sida, senast den 25 februri ska ansökan för andra halvan av 2022 vara inskickad.

Har ni funderingar finns Riksidrottsförbundets LOK-stödsgrupp som stöd.

  • 08-699 61 50
  • lok@rfsisu.se
  • Måndag–fredag klockan 08.30–16.00 (lunchstängt 12.00–12.30)

Frågor?

Ni kan även kontakta oss om ni har funderingar gällande LOK-stöd eller andra föreningsfrågor. Det finns även stöd att få via er kontakt på ert Distriktsidrottsförbund och SISU Idrottsutbildarna-distrikt som är en värdefull resurs kring det mesta av föreningens arbete och verksamhet.

Är ni tveksamma kring hur ni går tillväga, ni kanske aldrig har LOK-rapporterat tidigare, så tveka inte att höra av er.

Johan Nilsson
johan.nilsson@kanot.com
073-331 19 79

Publicerad: 2023-02-08

Senast uppdaterad: 2023-02-08

Författare: Helene Ripa

OM OSS
Svenska Kanotförbundet har sedan 1904 organiserat svensk kanot. Idag har SKF 121 föreningar och runt 78 Godkända Kanotcentraler. Vi finns från Kiruna i norr till Malmö i söder. Ni som paddlar finns även på andra ställen i Sverige, men vi för din talan – oavsett om du är medlem eller inte.

KONTAKT
Svenska Kanotförbundet
Såningsvägen 1
954 42 Södra Sunderbyn

Telefon: 070-372 54 48
E-mail: info@kanot.com

PRENUMERERA PÅ SKF:S NYHETSBREV