
PaddlePower – beställ armband till sommarens kanotskolor
Nu är det dags att beställa PaddlePower-armband till sommarens kanotskolor och prova-på-dagar!
Sommaren närmar sig med stormsteg och med det också årets kanotskolor och andra nybörjarkurser. Nybörjarkonceptet PaddlePower är ett perfekt sätt att uppmuntra barn, ungdomar och andra nybörjare att testa på och fortsätta utvecklas. Fokus ligger framför allt på första säsongen där man går "från nybörjare till kanotist på en sommar".
Koncepter består av olika nivåer och för varje nivå ska olika moment utföras. Vissa av nivåerna belönas med vita, gula och gröna armband. Vidare är syftet att få fler att fortsätta paddla och att hjälpa ledare med en struktur och inspiration för att kunna variera träningen.
Beställ armband
Ni föreningar som ska ha nybörjarverksamhet eller kanotskola i sommar – passa på att beställa armbanden innan sommaren. För att läsa mer om PaddlePower och beställa armbanden klicka in på vår sida om nybörjarkonceptet här.
Kontakt
Johan Nilsson
Verksamhetsutvecklare – Förening & tävling
johan.nilsson@kanot.com
073-331 19 79