
Inbjudan till SM i Kanotpolo 27–29 juni, Norrköping
I samband med SM-veckan 2025 i Norrköping arrangeras SM i kanotpolo. SM-veckan genomförs varje år på olika orter i Sverige och är öppen för RF:s medlemmar. Välkommen med er anmälan.
Planen är att börja spela vid lunchtid fredag 27 juni med fokus på seniorlagen fram till finalen som sänds på SVT. Övriga klasser börjar troligen på lördagen och beroende på antal lag kan eventuellt även söndagen behövas.
Klasser och regler
- SM i klasserna Dam, Herr, U21 Open Mix och U16 Open Mix
- RM i klass U14 Open Mix
- ICF:s regler tillämpas, förutom att kanoten inte behöver vara licensierad
Kontroll av utrustning
Kontroll av utrustning kommer att ske enligt dokumentet nedan, förtydligande pågår.
Anmälan
Anmälan är 500:- per lag och faktureras av Svenska Kanotförbundet (inkl. eventuella domaravgifter). Anmälan senast 31 maj 2025 till Eva Lindmark, evakanotpolo@yahoo.se. Ange mailadress till ansvarig i klubben.
SVT-sändning
SVT kommer att sända seniorfinalerna lördag 28 juni kl. 13.30–14.45.
Mer information
Mer information kommer efter att anmälan inkommit.
Kontakt
Eva Lindmark
evakanotpolo@yahoo.se
– –
SM-veckan
SM-veckan genomförs varje år på olika orter i Sverige, vinter respektive sommar och är öppen för RF:s medlemmar, 72 specialidrottsförbund, vilka representerar upp emot 210 olika idrotter. SM-veckan arrangeras av Riksidrottsförbundet i samarbete med berörda specialidrottsförbund och värdstaden. Sveriges Television är sändande bolag.
Mer om SM-veckan och fler spännande sporter hittar du på deras hemsida.