Gå till innehåll

Dag för EM – här är truppen!

Imorgon startar 2025 European Canoe Polo Championships och Sverige finns representerade i tre kategorier – Dam, Herr och U21 Herr. Tävlingarna pågår 11–14 september i Avranches, Frankrike.

Det är dags för säsongens sista internationella tävling när EM avgörs på Le stade nautique de l’Ecoparc i Avranches, Frankrike 11–14 september. Mästerskapet samlar 46 lag med totalt 400 deltagare från 15 olika nationer – Tyskland, England, Österrike, Belgien, Danmark, Spanien, Frankrike, Irland, Italien, Litauen, Nederländerna, Polen, Portugal, Sverige och Schweiz.

Sverige finns representerade i tre av de fyra klasserna – laguppställningen presenteras nedan.

Damlaget

Damerna har en ny sammansättning spelare med framtidshopp och är taggade för sitt första mästerskap ihop. Man har under året spelat ihop sig och är redo för första matchen på torsdag mot Nederländerna.

De svenska dameran har Tyskland, Storbritannien, Danmark, Nederländerna och Irland.

Laguppställning Dam

#2 Leah Lindholm
#3 Rebecka Ögren (lagkapten)
#4 Matilda Göterdal
#5 Lovisa Ek
#6 Julia Blom
#9 Julia Stålhandske
#10 Felicia Mäki

Herrlaget

Herrarna hoppas på en stabil insats efter förra årets 8:e plats på VM. Den fina placeringen var bland annat ett resultat av den storsatsning som gjorts samt att man haft samma trupp under många års tid. I år har man jobbat vidare på de utvecklingsområden efter VM och är taggade att sätta detta på prov på torsdag.

Sverige har Italien, Storbritannien och Schweiz i gruppen med den sistnämnde som motstånd i första matchen.

Laguppställning Herr

#1 Melker Lindström
#2 Erik Malmborg
#3 Jesper Lindberg
#4 Arvid Göterdal (lagkapten)
#8 Viktor Erlandsson
#10 Eugenio Patrone

Sveriges båda seniorlag Dam och Herr har kvalat in till VM 2026, genom att spela EM säkrar man sin plats.

U21-laget Herr

U21-herrarna har gjort stora framsteg under åren som gått och hållit samma trupp under en längre tid vilket är fördelaktigt. Coach Henry Clark är mycket optimistisk då han sett vilken hög nivå laget har när man spelar som bäst. U21-laget har sitt stora mål VM 2026, men siktar såklart högt även på detta mästerskap. För att kvala till VM 2026 behöver laget komma före Litauen, Irland och Österrike.

De har Danmark, Spanien, Schweiz och Litauen i sin grupp med första matchen mot Litauen.

Laguppställning U21 Herr

#4 Edvin Dagersten
#5 Teo Lindmark
#7 Aron Lindholm-Desai (lagkapten)
#8 Melwin Molander
#9 Wilmer Heikkilä
#10 Noah Lindholm

– –

Följ tävlingarna

Mer information om EM finns på ECA:s hemsida här.
Arrangörens hemsida här.

Information kring schema, gruppspel och resultat med mera hittar ni här.
LiveStream på Canoe Europes kanal på Youtube här.

Håll även utkik på kanotpolos officiella FB-sida för uppdateringar – Kanotpolo – Svenska Kanotförbundet.

Kontakt

Eva Lindmark
Teamleader Kanotpolo
evakanotpolo@yahoo.se


Den svenska damtruppen.

 

Den svenska herrtruppen – U21 och senior.

Publicerad: 2025-09-10

Senast uppdaterad: 2025-09-18

Författare: Helene Ripa

OM OSS
Svenska Kanotförbundet har sedan 1904 organiserat svensk kanot. Idag har SKF 121 föreningar och runt 78 Godkända Kanotcentraler. Vi finns från Kiruna i norr till Malmö i söder. Ni som paddlar finns även på andra ställen i Sverige, men vi för din talan – oavsett om du är medlem eller inte.

KONTAKT
Svenska Kanotförbundet
Såningsvägen 1
954 42 Södra Sunderbyn


Kontakta oss

PRENUMERERA PÅ SKF:S NYHETSBREV