Gå till innehåll
Svenska Kanotförbundet

Dags för årets första världscup

För två veckor sedan var det EM och nu är det dags att tävla igen när årets första världscup drar igång på fredag och pågår till på söndag. Isak Öhrström är enda svensk på plats i La Seu d'Urgell, Spanien.

Årets första världscup pågår 6–8 juni i La Seu d'Urgell, Spanien.

Följ tävlingarna

Mer information om tävlingarna finns på ICF:s hemsida här.

Tävlingsprogrammet här.
Resultat finns här.
Planet Canoes Youtube-kanal här.

LiveStream tillbaka på Youtube

Planet Canoe är tillbaka på Youtube som sin huvudsakliga kanal för ICF:s livesändningar. För att se sändningarna krävs medlemskap och då får man exklusiv tillgång till livebevakning av alla ICF:s stora internationella evenemang – läs mer här.

Håll dig uppdaterad genom att följa deras FB-sida – Kanotslalom - Svenska Kanotförbundet.

Kontakt

Nenad Martinis
Förbundskapten Kanotslalom
nenad.martinis@kanot.com
073-530 24 84

Publicerad: 2025-06-04

Senast uppdaterad: 2025-06-04

Författare: Helene Ripa

OM OSS
Svenska Kanotförbundet har sedan 1904 organiserat svensk kanot. Idag har SKF 121 föreningar och runt 78 Godkända Kanotcentraler. Vi finns från Kiruna i norr till Malmö i söder. Ni som paddlar finns även på andra ställen i Sverige, men vi för din talan – oavsett om du är medlem eller inte.

KONTAKT
Svenska Kanotförbundet
Såningsvägen 1
954 42 Södra Sunderbyn


Kontakta oss

PRENUMERERA PÅ SKF:S NYHETSBREV