Gå till innehåll
Svenska Kanotförbundet

Mycket tid på vattnet där deltagarna bland annat tränade på övergångar i vågor och valsar. Foto Fredrik Wahlén.

Träningsläger i Prag – återkommande succé!

Under höstlovet arrangerades åter det uppskattade lägret i Prag i Tjeckien under coachning av Fredrik Wahlén. På lägret deltog sex unga och lägret sammanfattas – lärorikt, kul och riktigt bra träning!

Under höstlovet åkte ett glatt gäng till Prag för en veckas fin träning. Två pass om dagen med fokus teknik något som är ett signum för Prag där det är lätt att paddla tillbaka till start och löpa banor.

Deltagare denna gång var Carl, Gustaf, Ossian, Adrian, Erik W och Paul som tränade med oss under veckan. Han är 15 år och är född i Sverige men har bott länge i Tyskland. Ledare under resan var Fredrik Wahlén och sammanfattar lägret med några få ord som säger all – lärorikt, kul och riktigt bra träning!

Det här gör vi om nästa höstlov också, hälsar en nöjd Fredrik!


Kanotslalomgänget poserar framför gokartbana i Prag

Hela gänget samlat. Foto Fredrik Wahlén.

 

Publicerad: 2025-11-24

Senast uppdaterad: 2025-11-24

Författare: Helene Ripa

OM OSS
Svenska Kanotförbundet har sedan 1904 organiserat svensk kanot. Idag har SKF 121 föreningar och runt 78 Godkända Kanotcentraler. Vi finns från Kiruna i norr till Malmö i söder. Ni som paddlar finns även på andra ställen i Sverige, men vi för din talan – oavsett om du är medlem eller inte.

KONTAKT
Svenska Kanotförbundet
Såningsvägen 1
954 42 Södra Sunderbyn


Kontakta oss

PRENUMERERA PÅ SKF:S NYHETSBREV