Gå till innehåll

Dags för årets första tävling – Sverigecupen i Nyköping

Inbjudan Sverigecup 2–3 maj, Nyköping

Första helgen i maj anordnas Sverigecupen i kanotslalom och kajakcross i Nyköpingsån. Varmt välkomna!

Den första helgen i maj är det dags för årets första nationella tävling i kanotslalom och kajakcross i Nyköpingsån – Sverigecupen. Arrangör är Nyköpings Forspaddlare (NFP) som även tillhandahåller kajaker och paddlar till dem som behöver låna.

Banan

Det mest troliga i år är start nedanför bron då flödet inte är så högt att vi kan starta ovanför bron. Banan kan enkelt kortas av för de som inte vill köra högst upp i forsen.

Banan hängs på fredag kväll kl.18.00. Ingen träning i banan för H/D 18 eller Senior. Ungdom och veteraner får träna i banan fram till kl. 10.55 på tävlingsdagen.

Kajakcross körs lördag kväll, preliminär starttid för tidskval är kl. 18.00.

Klasser

Kanotslalom

Dam och Herr: K1, C1, C2, kategorier 12, 14, 16, 18, senior, H40, H50, H60 och lag.
Klasser kan slås ihop vid få anmälningar.

Kajakcross

Dam, herr och junior: K1
Klasserna kan slås ihop vid för få deltagare.

Program

Lördag

Kl. 11.00 Funktionärsåk 1
Kl. 11.20 Funktionärsåk 2
Kl. 12.00 Första start åk 1
Kl. 14.00 Första start åk 2
Kl. 15.30 Lagåk
Kl. 18.00 Kajakcross tidskval och heat

Söndag

Kl. 10.00 Funktionärsåk 1
Kl. 10.20 Funktionärsåk 2
Kl. 11.00 Första start åk 1
Kl. 13.00 Första start åk 2
Kl. 14.30 Lagåk
Kl. 15.30 Prisutdelning

Anmälan

Anmälan sker genom inbetalning av anmälningsavgiften – 100 kr/junior och 150 kr/senior per start.
Avgiften betalas in på bankgiro 309-6609 och markeras med klubbnamn.
Gärna EN insättning per klubb.
Inbetalningen ska kunna styrkas, annars swishbetalning på plats.

Sista anmälningsdagen är den 30 april. Efteranmälan kan ske mot dubbel avgift.
Preliminär startlista presenteras den 1 maj.

Följer du med för att se tävlingen utan att delta och vill vara med och hjälpa till som portdomare, hör gärna av dig till info@forspaddlare.com.

Kontakt

Välkommen att kontakta NFP om du har frågor eller vill vara med och hjälpa till – info@forspaddlare.com.

Boende

Möjlighet till boende finns i NFP:s klubbhus.


Publicerad: 2026-04-14

Senast uppdaterad: 2026-05-05

Författare: Helene Ripa

OM OSS
Svenska Kanotförbundet har sedan 1904 organiserat svensk kanot. Idag har SKF 121 föreningar och runt 78 Godkända Kanotcentraler. Vi finns från Kiruna i norr till Malmö i söder. Ni som paddlar finns även på andra ställen i Sverige, men vi för din talan – oavsett om du är medlem eller inte.

KONTAKT
Svenska Kanotförbundet
Såningsvägen 1
954 42 Södra Sunderbyn


Kontakta oss

PRENUMERERA PÅ SKF:S NYHETSBREV