Gå till innehåll
Svenska Kanotförbundet

Välkomna till SM och NM 23–24 augusti, Vaxholm

Rekordmånga deltagare är anmälda till helgens tävlingar vid vid klassiska Eriksö Sjösportcenter, Vaxholm. Kom förbi och stötta våra aktiva oavsett om du är familj, ledare, publik eller sponsor.

Vaxholms Kanotsällskap har återigen fått förtroendet att arrangera Svenska Mästerskapen i maraton. Extra kul är att välkomna våra nordiska grannländer för Nordiska Mästerskapen i samband med SM.

Tävlingen går på klassiska Eriksö, samma plats där det 1996 arrangerades det första världsmästerskapen i maratonpaddling för juniorer och masters någonsin. Sedan dess har många SM och andra tävlingar körts i Vaxholm, bland annat den allra första shorttrack-tävlingen för ett tjugotal år sedan.

Klubbens anläggning som ligger 200 meter från tävlingplatsen och är centrum för de aktiva. Där finns det mesta inklusive ett café som är öppet hela helgen.

SUC och S:t Erikspaddeln

Samtidigt med SM och NM kör vi även Svenska Ungdomscupen (SUC) och en regional tävling för nya kanotister som inte tävlat så mycket. För de allra yngsta arrangeras S:t Erikspaddeln.

Program

På lördagen blir det shorttrack, snabba actionfyllda lopp runt badet på Eriksö. På eftermiddagen blir det lite längra distanser i K2. På söndagen är det dags för de klassiska maratondistanserna i K1.

Tävlingarna start kl. 09:00 båda dagarna. Tävlingarna avslutas vid 18-tiden på lördagern med en fin prisutdeling vid klubben. På söndagen är prisutdelningen vid kl. 15:30.

Banorna

Banorna för NM och SM är anpassade till det stora deltagarantalet och vädret. Banorna är centrerade till badplatsen på Eriksö, precis som vid världsmästerskapen 1996, men starten ligger närmare Eriksö Udde. Badet är bästa publikplats där både mål och det actionfyllda lyftet där kanotisterna springer ca 70 meter över badstranden kan ses. Det blir action och fina upplevelser – både för kanotisterna och publiken.

Följ tävlingarna

All information kring SM och NM hittar du på tävlingens hemsida här.

Om tävlingen livesänds hittar du länk här – SKF LiveStream

Publicerad: 2025-08-22

Senast uppdaterad: 2025-08-25

Författare: Helene Ripa

OM OSS
Svenska Kanotförbundet har sedan 1904 organiserat svensk kanot. Idag har SKF 121 föreningar och runt 78 Godkända Kanotcentraler. Vi finns från Kiruna i norr till Malmö i söder. Ni som paddlar finns även på andra ställen i Sverige, men vi för din talan – oavsett om du är medlem eller inte.

KONTAKT
Svenska Kanotförbundet
Såningsvägen 1
954 42 Södra Sunderbyn


Kontakta oss

PRENUMERERA PÅ SKF:S NYHETSBREV