Gå till innehåll
Svenska Kanotförbundet

Startar: 29/01 19:30

Slutar: 29/01 21:00

webbinarium ringar på vattnet

Webbinarium – rutiner för säker paddling

Nu kör vi webbinarium igen! Riskanalys och säkerhetsplan – hur skapas realistiska och enkla rutiner? Har din verksamhet bra dokument och riktlinjer? Hur funkar det i praktiken? Svenska Kanotförbundets säkerhetsgrupp bjuder in till det här spännande och viktiga webbinariet om riskanalys, säkerhetsplanering och incidentrapportering.

I webbinariet får du höra om hur två föreningar har utforskat och arbetar med riskanalys och säkerhetsplaner för sina paddlingsaktiviteter. Du får också chans att vara en av de första som ser en film som visar en riktig incident i realtid. Filmskaparen vill lyfta hur viktigt det är att bygga en kultur i klubbar, organisationer och bland paddlare i allmänhet där fokus är att lära från misstag och erfarenheter, inte att fördöma och hänga ut paddlare som är med om incidenter.

Plats

Digitalt via Teams

Datum och tid

Torsdag 29 januari kl 19.30–21.00

För vem?

Webbinariet vänder sig till ledare, tränare, styrelseledamöter, verksamhetsansvariga i våra föreningar och godkända kanotcentraler, och till alla paddlare som vill vara med och göra paddling säkrare. Sprid information om webbinariet till alla som du tror har nytta av att vara med.

Anmälan

Anmäl dig till webbinariet genom att maila katinka.ingves@kanot.com senast 27 januari.
Länk kommer även att läggas ut på hemsidan dagen före webbinariet, men vi vill gärna veta ungefär hur många som kommer att delta.

Startar: 29/01 19:30

Slutar: 29/01 21:00

OM OSS
Svenska Kanotförbundet har sedan 1904 organiserat svensk kanot. Idag har SKF 121 föreningar och runt 78 Godkända Kanotcentraler. Vi finns från Kiruna i norr till Malmö i söder. Ni som paddlar finns även på andra ställen i Sverige, men vi för din talan – oavsett om du är medlem eller inte.

KONTAKT
Svenska Kanotförbundet
Såningsvägen 1
954 42 Södra Sunderbyn


Kontakta oss

PRENUMERERA PÅ SKF:S NYHETSBREV