
Skärgårdsläger för havskajakledare
Dags att lanserara årets fortbildningsläger för havskajakledare. I år beger vi oss till Kungshamn på västkusten för en intensiv helg med kunskap, samtal, möten, skratt och allmänt kul tillsammans med andra ledare, och förstås ett gäng toppenbra instruktörer.
Efter fem lyckade och uppskattade ledarläger vågar vi lova att du kommer att få uppleva härlig inspiration, gött häng med andra kajakledare och få med dig massor av kunskap och erfarenhetsutbyten. Till det sjätte årets ledarläger beger vi oss åter västerut. I utkanten av Kungshamn ligger Wiggersviks camping, där vi bor, umgås, lär och utbyter erfarenheter.
Fortbildningshelgen för havskajakledare är mycket uppskattad och har från början fått höga betyg av deltagarna. Faktiskt så bra att det känns svårt att toppa den obrutna trenden med högre betyg för varje år! Men tillsammans kan vi säkert slå rekord i nöjdhet 2026. Kanotförbundet anordnar ledarlägret för att vi vill erbjuda ledare att fortbilda sig, inspireras och utvecklas, knyta kontakter och bli stärkta i sitt ledarskap. Oavsett om du har lång erfarenhet som ledare eller om du är ny i den rollen är helgen en mötesplats för att diskutera, göra, fråga, reflektera, utmanas och fortbilda dig tillsammans med andra.
För vem? Dig som är havskajakledare, i SKF-förening/annan förening, Scouterna, Friluftsfrämjandet, kanotcentral eller annan paddlingsverksamhet. Programdetaljer publiceras senare.
Läs mer och anmäl dig, och tipsa dina ledarvänner.
Kontakt
Har du frågor om utbildning är du alltid välkommen att höra av dig.
Katinka Ingves
katinka.ingves@kanot.com
Tillsammans förverkligar vi paddlingsdrömmar!