Gå till innehåll
Svenska Kanotförbundet

Kajak Grön

Blekinge

Karlskrona

Kanotklubben Eskimå
Bo Nix
bo.m.nix@telia.com

Dalarna

Älvdalen

Älvdalens Utbildningscentrum
Dennis Franzén
dennis.franzen@alvdalen.com

Dalsland

Friluftsfrämjandet
Jonas Alexandersson
retsam@telia.com

Mellerud

Friluftsfrämjandet
Jonas Alexandersson
retsam@telia.com

Halland

Halmstad

Lund's Adventures
Kristian Lund
lund.kristian@outlook.com

Hälsingland

Hudiksvall

Explore 61N
Karin Trolin
karin@explore61n.se

Näsviken

Näsviken Kajak
Jonas Rasmusson
jonas@nasvikenkajak.se
Gustaf Andersson
gustaf.andersson@gmail.com

Jämtland

Åre

Campus Åre
Jonas Brunnemyr
jonas.brunnemyr@are.se

Duved

Deep Wild Scandinavia
Markus Nyman
markus@deepwild.com

Åre

Årekanotisterna
Anders Öström
anders.ostrom@gmail.com
Lars Larsson
ordforande@arekanotisterna.se

Medelpad

Indal

Sweden Outdoors Coaching
Matthew Larssson Clifford
info@outdoorscoaching.se

Norrbotten

Luleå

Friluftsfrämjandet Luleå
Anders Carolin
anders.carolin@gmail.com
Hasse Eriksson
hasse.ericsson@telia.com
Roine Karlsson
roinka@gmail.com

Luleå kajakklubb
Dag Johansson
dag.johansson@kanot.com
Joel Elenius
joeloelenius@hotmail.com
Daniel Lindström
daniel.lindstrom@friluftsframjandet.se
Henrik Pernsteiner
henrik.pernsteiner@gmail.com
Mikael Blom
mickeblom@me.com
Viktor Ek
viktor.ea.ek@gmail.com

Närke

Askersund

Friluftsfrämjandet Örebro
Kersti Beck-Larsson
kerstibecklarsson@gmail.com
Bertil Larsson
bertillarsson@gmail.com

Örebro

Örebro Kanotförening
Ben Strengell
ben_strengell@hotmail.com
Karin Magnholt
karinmagnholt@hotmail.com

Kayaqa
Johan Karlström
jlkarlstrom@gmail.com

Småland

Jönköping

Friluftsfrämjandet Jönköping
Bo Willyson
bo.willyson@gmail.com
Eva Hjelm
eva.ch.hjelm@hotmail.com
Gunnar Gustafsson
gunnar.gustafsson@friluftsframjandet.se

Kalmar

Kalmar Kanotklubb
Stefan Gustavsson
stefan@drag.nu

Ljungby

Ryssbygymnasiet
Mattias Ljunggren
mattias.ljunggren@ryssbygymnasiet.se

Växjö

Sydsveriges Guidebyrå
Paul Nilson
paul.nilson@ssgb.se

Skåne

Malmö

Kanotföreningen Öresund
Anders J Johansson
andersjjohanssson@gmail.com
Anders Kristensson
anders.kristensson@me.com
Niklas Ekman
nekman11@gmail.com

Helsingborg

Helsingborgskanotisterna
Peter Palmer
peter@nemoe.se

Stockholm

Norrtälje

Kajak & Uteliv
Alex Patterson
info@kajak-uteliv.com
Astrid Landgren-Patterson
info@kajak-uteliv.com
Evelina Silokangas
evelina.silokangas@gmail.com
Molly Hagbrand
info@kajak-uteliv.com
Myrto Savva
myrto.savva8@gmail.com

Svenska Kanotförbundet
Fredrik Karlsson
fredrik.karlsson@kanot.com

Stockholm

Boo Kanot och skidklubb
Mikael Skoog
mikael@skoogkoncept.se

Brunnsvikens Kanotklubb
Kristina Löwenberg
xc4u2u@comhem.se
Leif Löwenberg
leif.lowen@gmail.com
Mia Kytömäki
miakytomaki@yahoo.se

Friluftsfrämjandet Haninge
Björn Waern
bjorn.waern@gmail.com
Francois Herrault
francois@herrault.com
Maria Modén
mbekkis@gmail.com

Friluftsfrämjandet Huddinge
Mikael Dahlke
mikael.dahlke@telia.com

Friluftsfrämjandet Lidingö
Clara Thunberg
Clarathunberg@hotmail.com

Friluftsfrämjandet Mälaröarna
Grzegorz Rozik
grzegorz.rozik@skanpol.com
Mats Ellström
mats.ellstrom@hotmail.se

Stockholm

Friluftsfrämjandet Riks
Carl Crafoord
carl@friluftsframjandet.se

Friluftsfrämjandet Tyresö
Anna-Stina Mattsson
anna.stina.mattsson@gmail.com
Håkan Mattsson
hawk.mattsson@gmail.com

Friluftsfrämjandet Täby
Mats Herberg
mats_herbert@hotmail.com

Friluftsfrämjandet Värmdö
Carl-Johan Wallin
calle@morfei.se

Fristående
Göran Pehrson
goranpehrson@icloud.com

Horisont Kajak
Carin Green
info@horisontkajak.se
Johan Skarelius
johan.skarelius@gmail.com
Lars Jäderström
lars.jaderstrom@gmail.com
Sanna Heikura
sankatarina@gmail.com

Paddla i Pampas
Emil Gyllenberg
emil@melkerofsweden.se

REAL-gymnasiet
Jean-Michel Guerin
jmguerin44@gmail.com

Sjöstaden kajak
John Sjöberg
info@sandhamnskajakskola.se

Sjöstadens kanotklubb
Leena Jylli
leena.jylli@gmail.com

Stockholm Adventures
Johan Montelius
johan@montelius.org

Stockholms Guidebyrå
Staffan Ekholm
staffan@stockholmsguidebyra.se

Stockholms Paddlarklubb
Ann Kessler
anntkessler@gmail.com
Jan Eriksson
janne348@telia.com
Kim Ekblom
kim.ekblom@me.com
Thomas Jarnehed
t.jarnehed@gmail.com

Stockholm Uteteknik
Filip Gullstrand
uteteknik@gmail.com

Örnsbergs Kanotsällskap
Karin Åmossa
karin.amossa@gmail.com
Knut Joensen
knutsjoensen@gmail.com
Martin Hauffmann
martin.hauffman@gmail.com

Södermanland

Katrineholm

Svenska Kanotförbundet
Jonas Forsmark
jonas@softskills.se

Uppland

Uppsala

Sport Adventure Travels
Nenad Martinis
info@enstasport.se

Värmland

Arvika

Camp Vika
John Alexander Lundberg
johlun59@gmail.com

Karlstad

Karlstads Paddlarklubb
Malin Olin
ekra.malin@gmail.com

Vänerkajak
Björn Zethelius
info@vanerkajak.se

Västmanland

Hallstahammar

Lakeside Adventures
André Axelsson
andre@lakesideadventure.se

Västerås

Förbundet Skog & Ungdom
Nathalie Petersson
nathaliepetersson@gmail.com

Västra Götaland

Bengtsfors

Bengtsfors Boll och Is Kanot
Tina Noregren Houmølle Jørgensen
tinanoregren@hotmail.com

Billdal

SeaKayak Billdal
Mikael Svalstrand
mikael.svalstrand@hotmail.se

Grebbestad

Skärgårdsidyllen
Marcus Holgersson
info@skargardsidyllen.se
Ingela Holgersson
info@skargardsidyllen.se

Nautopp
Kathrine Olufsen
kathrineolufsen@nautopp.com
Torbjörn Söderholm
torbjornsoderholm@nautopp.com

Härryda

Liva friskvård
Charlotte Söderström
halsopedagog.charlotte@gmail.com

Karlsborg

Friluftsfrämjandet Karlsborg
Peter Wibjörk
peter@wibjork.se
Jim Lindvall
jim.lindvall@telia.com

Kärna, Kungälv

Fristående
Fredrik Pihl
rebelilaga@gmail.com

Lidköping

Friluftsfrämjandet
Benny Fondén
benny.fonden@telia.com

Partille

Naturtid
Hanna Olausson
hanna.olausson@gmail.com
Tobias Sloth Hansen
tobiasslha@hotmail.com

Stenungsund

Insikt Ute
Mirjam Hamsten
tomasmirjam@hotmail.com
Tomas Hamsten
tomas.hamsten@gmail.com

Uddevalla

Upplevelsebolaget
Joakim Hermansson
info@upplevelsebolaget.com

Öckerö

Fristående
Pethra Jern
pethra.jern@gmail.com

Västerbotten

Umeå

Umeå Kajakklubb
Jonathan Sollén
jonathan.sollen@gmail.com
Magnus MacNeil
magnus.macneil@gmail.com
Måns Kindblom
mans.kindblom@gmail.com
Johannes Broström
johannes.brostrom@umu.se
Markus Broström
markus.brostrom@umu.se

Östergötland

Linköping

Linköpings Kanotklubb
Håkan Ekstedt
blankvatten@gmail.com

 

Publicerad: 2022-12-16

Senast uppdaterad: 2022-12-16

Författare: Helene Ripa

OM OSS
Svenska Kanotförbundet har sedan 1904 organiserat svensk kanot. Idag har SKF 125 föreningar och runt 90 Godkända Kanotcentraler. Vi finns från Luleå i norr till Malmö i söder. Ni som paddlar finns även på andra ställen i Sverige, men vi för din talan – oavsett om du är medlem eller inte.

KONTAKT
Svenska Kanotförbundet
Såningsvägen 1
954 42 Södra Sunderbyn

Telefon: 070-372 54 48
E-mail: info@kanot.com

FÖLJ OSS
Facebook
Instagram
Nyhetsbrev