Gå till innehåll
Svenska Kanotförbundet

Bygga och utveckla på klubben – föreläsningsserie

Missa inte chansen att ta del av inspiration och bra tips för klubben om hur ni kan bygga nytt, renovera och utveckla klubbens anläggning. Det är vår expert på området och projektledare i Arena Vattnet, Anette Önerud som håller föreläsningarna.

Inom ramen för anläggningsprojektet Arena Vattnet har Svenska Kanotförbundet de senaste åren utvecklat vår kompetens inom området anläggningar, och framförallt vårt stöd för föreningar som vill jobba med att utveckla eller renovera sin befintliga anläggning, eller bygga helt nytt.

Du kan även läsa mer på vår sida om anläggningar.

Nu bjuder vi in till en föreläsningsserie där vår expert från Arena Vattnet, Anette Önerud, visar exempel på klubbprojekt och anläggningar inom vattenidrotter, och delar med sig av exempel på smått och stort som klubben kan komma i gång med. Det är tre tillfällen med tre olika teman där det finns chans att ställa era egna frågor i samband med föreläsningarna.

Alla klubbar som deltar på någon av träffarna får chansen att vara med i ett anläggningsnätverk och ta del av extra stöd till egna projekt under hösten 2024.

Föreläsningstillfällen

Måndag 6 maj kl. 19.30–20.30

Inspirationsföreläsning | Upptäck möjligheterna med att bygga nytt och utveckla klubbens anläggning

Måndag 20 maj kl. 19.30–20.30

Samverkan och multifunktion | Så kan samverkan se ut i praktiken – bra exempel och lösningar som förenklar

Måndag 27 maj kl.19.30–20.30

Finansiering | Tips och goda exempel för att söka projektbidrag och sponsorer

Anmälan

Anmäl dig till respektive föreläsning via denna länk.
Det går också bra att maila er anmälan till Anette Önerud på anette@ssf.se

Publicerad: 2024-04-26

Senast uppdaterad: 2024-05-14

Författare: Helene Ripa

OM OSS
Svenska Kanotförbundet har sedan 1904 organiserat svensk kanot. Idag har SKF 121 föreningar och runt 78 Godkända Kanotcentraler. Vi finns från Kiruna i norr till Malmö i söder. Ni som paddlar finns även på andra ställen i Sverige, men vi för din talan – oavsett om du är medlem eller inte.

KONTAKT
Svenska Kanotförbundet
Såningsvägen 1
954 42 Södra Sunderbyn

Telefon: 070-372 54 48
E-mail: info@kanot.com

PRENUMERERA PÅ SKF:S NYHETSBREV