Gå till innehåll
Svenska Kanotförbundet

Historik

Sprint som tävlingsgren dateras tillbaka redan till 1869 med ursprung i Storbritannien genom en arrangerad tävling av British Royal Canoe Club, men det var först 1924 när ICF (International Canoe Federation) bildades i Köpenhamn som tävlingar började arrangeras under mer organiserade och strukturerade former.

1936 introducerades sprint som tävlingsgren i kajak vid de olympiska spelen i Berlin, där Erik Bladström och Sven Johansson tog Sveriges första olympiska guld i kanot, den gången över K2 10 000 meter i vikbar kajak.

När de olympiska spelen kom tillbaka efter kriget, 1948 äntrade Gert Fredriksson från Nyköpings Kanotklubb scenen med att ta guld i både K1 1000 meter och 10 000 meter. Han skulle fortsätta sin framfart och är fortfarande idag med sina sex guld, ett silver och ett brons, världens främste manlige olympier inom kanot och Sveriges främste olympier inom alla idrotter.

Under årens gång har distanser och farkoster varierat, där Sverige bland annat bidrog till en betydande utveckling när vingpaddeln introducerades med brak under VM 1985, när Conny Edholm och Mikael Berger kammade hem K2 10 000 meter i sina udda paddlar. Uppfinningen som var svensk genom Stefan Lindeberg och Leif Håkansson exploderade och snart var den klassiska plattpaddeln borta från tävlingsarenorna.

Andra historiska vingslag var när de reglerade breddmåtten på kanoter kasserades 2001 och när en lika könsfördelning av tävlande infördes i de olympiska spelen 2020.

Historiska VM-medaljer

I tabellen nedan kan du ta del av Sveriges alla VM-medaljer inom sprint.
Fler resultat hittar du på ICF (International Canoe Federation) och ECA (European Canoe Association) under sprint.

VM




2022

Guld

Joakim Lindberg

K1 5000 m


Silver

Petter Menning

K1 200 m





2021

Guld

Dennis Kernen/Martin Nathell

K2 1000 m


Silver

Petter Menning

K1 200 m





2018

Brons

Linnea Stensils

K1 200 m





2017

Silver

Karin Johansson

K1 1000 m





2015

Brons

Petter Menning

K1 200 m





2014

Silver

Petter Menning

K1 200 m





2013

Guld

Petter Menning

K1 200 m





2011

Silver

Markus Oscarsson/Henrik Nilsson

K2 1000 m


Silver

Anders Gustafsson

K1 1000 m





2010

Guld

Anders Gustafsson

K1 500 m


Brons

Sofia Paldanius

K1 1000 m





2009

Silver

Anders Gustafsson

K1 1000 m


Silver

Anders Gustafsson

K1 500 m


Brons

Josefin Nordlöw/Sofia Paldanius

K2 500 m





2007

Brons

Sofia Paldanius

K1 1000 m





2006

Guld

Markus Oscarsson

K1 1000 m


Brons

Josefin Nordlöw/Sofia Paldanius/Karin Johansson/Anna Karlsson

K4





2003

Guld

Markus Oscarsson/Henrik Nilsson

K2 1000 m





2002

Guld

Markus Oscarsson/Henrik Nilsson

K2 1000 m





2001

Brons

Markus Oscarsson/Henrik Nilsson

K2 500 m





1998

Silver

Anna Karlsson/Susanne Gunnarsson/Ingela Eriksson/Maria Haglund

K4 200 m


Brons

Anna Karlsson/Susanne Gunnarsson

K2 1000 m





1997

Brons

Henrik Andersson/Henrik Nilsson

K2 200 m


Brons

Henrik Andersson/Nils-Erik Jonsson/Anders Svensson/Henrik Nilsson

K4 500 m


Brons

Anna Karlsson/Ingela Eriksson/Maria Haglund/Susanne Rosenqvist

K4 200 m





1995

Silver

Susanne Rosenqvist/Susanne Gunnarsson

K2 200 m


Brons

Anna Olsson

K1 200 m


Brons

Susanne Gunnarsson

K1 500 m


Brons

Susanne Rosenqvist/Susanne Gunnarsson

K2 500 m


Brons

Ingela Eriksson/Maria Haglund/Anna Olsson/Susanne Rosenqvist

K4 200 m





1994

Silver

Anna Olsson

K1 200 m


Brons

Anna Olsson/Susanne Rosenqvist/Maria Haglund/Ingela Eriksson

K4 500 m





1993

Guld

Susanne Gunnarsson

K1 5000 m


Guld

Agneta Andersson/Anna Olsson

K2 500 m


Silver

Anna Olsson

K1 500 m


Silver

Kalle Sundqvist/Hans Olsson

K2 1000 m


Silver

Agneta Andersson/Anna Olsson/Maria Haglund/Susanne Rosenqvist

K4 500 m


Brons

Kalle Sundqvist/Hans Olsson

K2 1000 m





1991

Silver

Maria Haglund/Susanne Rosenqvist

K2 5000 m


Brons

Jonas Fager/Pablo Grate/Hans Olsson/Peter Orban

K4 10000 m


Brons

Agneta Andersson/Anna Olsson

K2 500 m





1990

Brons

Gunnar Olsson/Hans Olsson/Peter Orban/Kalle Sundqvist

K4 10000 m





1989

Brons

Kalle Sundqvist

K1 1000 m





1987

Silver

Per-Inge Bengtsson/Lars-Erik Moberg/Karl-Axel Sundqvist/Bengt Andersson

K4 1000 m


Brons

Per-Inge Bengtsson/Karl-Axel Sundqvist

K2 500 m


Brons

Agneta Andersson

K1 500 m





1985

Guld

Mikael Berger/Conny Edholm

K2 10000 m


Guld

Per-Inge Bengtsson/Lars-Erik Moberg/Karl-Axel Sundqvist/Bengt Andersson

K4 1000 m


Silver

Tommy Karls/Bengt Andersson/Peter Ekström/Torbjön Thoresson

K4 10000 m


Brons

Kalle Sundqvist

K1 1000 m


Brons

Karl-Axel Sundqvist/Per-Inge Bengtsson/Lars-Erik Moberg/Per Lundh

K4 500 m


Brons

Agneta Andersson

K1 500 m





1983

Brons

Bengt Andersson/Karl-Axel Sundqvist

K2 10000 m


Brons

Agneta Andersson/Susanne Gunnarsson

K2 500 m





1982

Guld

Per-Inge Bengtsson/Lars-Erik Moberg/Thomas Olsson/Bengt Andersson

K4 1000 m


Silver

Agneta Andersson

K1 500 m


Brons

Lars-Erik Moberg

K1 500 m


Brons

Jens Nordqvist/Lars-Erik Moberg/Per-Inge Bengtsson/Thomas Olsson,

K4 500 m


Brons

Karin Olsson/Agneta Andersson

K2 500 m





1981

Silver

Jens Nordqvist/Lars-Erik Moberg/Per-Inge Bengtsson/Thomas Olsson

K4 500 m


Silver

Agneta Andersson/Susanne Gunnarsson

K2 500 m


Brons

Lars-Erik Moberg

K1 500 m


Brons

Agneta Andersson

K1 500 m


Brons

Karin Olsson/Agneta Andersson/Susanne Gunnarsson/Eva Karlsson

K4 500 m





1971

Guld

Lars Andersson/Rolf Peterson

K2 500 m


Silver

Lars Andersson

K1 1000 m





1970

Guld

Lars Andersson/Rolf Peterson

K2 500 m


Silver

Lars Andersson

K1 1000 m


Silver

Lars Andersson/Rolf Peterson

K2 1000 m


Brons

Kurt Lückner/Willy Tesch/Åke Sandin/Hans Nilsson

K4 10000 m





1963

Silver

Sven-Olav Sjödelius

K1 1000 m


Silver

Tord Sahlén/Tyrone Ferm

K2 10000 m





1958

Brons

Gert Fredriksson

K1 1000 m


Brons

Henri Lindelöf/Carl von Gerber/Sven-Olaf Sjödelius/Gert Fredriksson

500 m stafett





1954

Guld

Gert Fredriksson

K1 1000 m


Guld

Gert Fredriksson

K1 500 m


Guld

Einar Pihl/Ebbe Frick/Ragnar Heurlin/Stig Andersson

K4 10000 m


Guld

Lars Glasser/Carl-Åke Ljung/Bert Nilsson/Gert Fredriksson

500 m stafett


Silver

Hans Wetterström/Carl Sundin/Sigvard Johansson/Rolf Fjellman

K4 10000 m


Silver

Bengt Linfors/Valter Wredberg

K2 500 m


Silver

Sigvard Johansson/Rolf Fjellmann

K2 10000 m


Silver

Einar Pihl/Ebbe Frick/Ragnar Heurlin/Stig Andersson

K4 1000 m





1950

Guld

Gert Fredriksson

K1 1000 m


Guld

Lars Glasser/Ingemar Hedberg

K2 500 m


Guld

Lars Glasser/Ingemar Hedberg

K2 1000 m


Guld

Gunnar Åkerlund/Hans Wetterström

K2 10000 m


Guld

Einar Pihl/Hans Eriksson/Lars Pettersson/Berndt Häppling

K4 1000 m


Guld

Karl Andersson/Stig Andersson/Gösta Gustavsson/Harry Johansson

K4 10000 m


Guld

Lars Glasser/Ingemar Hedberg/Lennart Klingström/Gert Fredriksson

500 m stafett


Silver

Gunnar Åkerlund/Ebbe Frick/Sven-Olaf Sjödelius/ Hans Wetterström

K4 500 m


Silver

Lennart Klingström

K1 500 m


Silver

Henry Pettersson/Berndt Häppling

K2 500 m


Silver

Gert Fredriksson

K1 1000 m


Silver

Karl-Erik Björk/Per-Olav Olsson/Klas Norgren/Arne Jansson

K4 10000 m


Brons

Lars Pettersson

K1 1000 m


Brons

Arne Jansson

K1 10000 m


Brons

Karl-Erick Björk/Per-Olav Olsson

K2 10000 m


Brons

Ingrid Wallgren/Lisa Lundberg

K2 500 m





1948

Guld

Gert Fredriksson

K1 500 m


Guld

Hans Berglund/Lennart Klingström/Gunnar Åkerlund/Hans Wetterström

K4 1000 m


Guld

Lars Glasser/Lars Helsvik/Lennart Klingström/Gert Fredriksson

500 m stafett


Silver

Lars Glasser

K1 500 m





1938

Guld

Karl Widmark

K1 1000 m


Guld

Karl Widmark

K1 10000 m


Guld

Arne Bogren

K1 10000 m folding


Guld

Gunnar Johansson/Berndt Bendtsson

K2 10000 m


Guld

Carl-Gustav Hellstrandt/Erik Helsvik

K2 10000 m folding


Silver

Sven Johansson/Erik Bladström

K2 10000 m folding


Silver

Maj-Britt Bergqvist

K1 500 m


Silver

Kurt Bodo/Hans Berglund

K2 1000 m


Brons

Egon Nilsson

K1 10000 m


Brons

Roland Karlsson/Göte Carlsson/Gunnar Johansson/Berndt Berndtsson

K4 1000 m









Publicerad: 2022-12-08

Senast uppdaterad: 2023-01-05

Författare: Helene Ripa

OM OSS
Svenska Kanotförbundet har sedan 1904 organiserat svensk kanot. Idag har SKF 125 föreningar och runt 90 Godkända Kanotcentraler. Vi finns från Luleå i norr till Malmö i söder. Ni som paddlar finns även på andra ställen i Sverige, men vi för din talan – oavsett om du är medlem eller inte.

KONTAKT
Svenska Kanotförbundet
Såningsvägen 1
954 42 Södra Sunderbyn

Telefon: 070-372 54 48
E-mail: info@kanot.com

FÖLJ OSS
Facebook
Instagram
Nyhetsbrev