Gå till innehåll
Svenska Kanotförbundet

Grön – nivå 2


Examinator Forskajak Grön


Landskap/Län A–Ö

Ort

Namn

E-post

Dalarna

Borlänge

Jimmy Thoréus

jimmy.thoreus@live.se

Dalarna

Dala-Floda

Amrit Gurung

amritgurung1978@gmail.com

Dalarna

Dala-Floda

Inka Gurung

inka@farawayadventures.com

Dalarna

Älvdalen

Dennis Franzén

dennis.franzen@alvdalen.com

Hälsingland/Gävleborg

Hudiksvall

Karin Trolin

karin@explore61n.se

Hälsingland/Gävleborg

Järvsö

Anna-Maria Nyberg

annisnyberg@hotmail.com

Hälsingland/Gävleborg

Järvsö

Pelle Nyberg

pelle@upplevjarvso.se

Jämtland

Åre

Jonas Brunnemyr

jonas.brunnemyr@are.se

Jämtland

Åre

Lars Larsson

lars@activeoutdoor.se

Stockholm

Tyresö

Håkan Mattsson

hawk.mattsson@gmail.com

Södermanland

Katrineholm

Jonas Forsmark

jonas@softskills.se

Uppland

Uppsala

Nenad Martinis

info@sportadventuretravels.se

Västerbotten

Åmsele

Johannes Broström

johbro07@edu.umea.se

Västerbotten

Åmsele

Maria Lindgren

forspaddlartjej@gmail.com

Västerbotten

Åmsele

Markus Broström

markus.brostrom@umu.se

Västerbotten

Åmsele

Måns Kindblom

mans.kindblom@gmail.com

Västernorrland

Indal

Matthew Larssson Clifford

info@outdoorscoaching.se

Örebro

Kumla

Jimmy Melin

jm_jobb@yahoo.se






Examinator Kajak Grön


Landskap/Län A–Ö

Ort

Namn

E-post

Blekinge

Karlskrona

Bo Nix

bo.m.nix@telia.com

Dalarna

Älvdalen

Dennis Franzén

dennis.franzen@alvdalen.com

Dalsland

Mellerud

Jonas Alexandersson

retsam@telia.com

Hälsingland/Gävleborg

Hudiksvall

Karin Trolin

karin@explore61n.se

Hälsingland/Gävleborg

Näsviken

Jonas Rasmusson

jonas@nasvikenkajak.se

Hälsingland/Gävleborg

Näsviken

Gustaf Andersson

gustaf.andersson@musik@gmail.com

Jämtland

Duved

Alexander Lagerberg Nilsson

alexander.lagerberg.nilsson@gmail.com

Jämtland

Duved

Markus Nyman

markus@deepwild.com

Jämtland

Mörsil

Urban Axelsson

urban.axelsson@me.com

Jämtland

Åre

Jonas Brunnemyr

jonas.brunnemyr@are.se

Jämtland

Åre

Lars Larsson

lars@activeoutdoor.se

Jämtland

Östersund

Tobias Lundqvist

tobiaslundqvist2000@gmail.com

Norrbotten

Luleå

Anders Carolin

anders.carolin@gmail.com

Norrbotten

Luleå

Roine Karlsson

roinka@gmail.com

Norrbotten

Luleå

Hasse Eriksson

hasse.ericsson@telia.com

Norrbotten

Luleå

Henrik Pernsteiner

info@hikingthenorth.se

Norrbotten

Luleå

Dag Johansson

dag.johansson@kanot.com

Norrbotten

Luleå

Joel Elenius

joeloelenius@hotmail.com

Norrbotten

Luleå

Daniel Lindström

daniel.lindstrom@friluftsframjandet.se

Norrbotten

Luleå

Mikael Blom

mickeblom@me.com

Norrbotten

Luleå

Viktor Ek

viktor.ea.ek@gmail.com

Småland

Jönköping

Bo Willyson

bo.willyson@gmail.com

Småland

Jönköping

Eva Hjelm

eva.ch.hjelm@hotmail.com

Småland

Jönköping

Gunnar Gustafsson

gunnar.gustafsson@friluftsframjandet.se

Småland

Kalmar

Stefan Gustavsson

stefan@drag.nu

Småland

Ljungby

Mattias Ljunggren

mattias.ljunggren@ryssbygymnasiet.se

Småland

Växjö

Paul Nilson

paul.nilson@ssgb.se

Skåne

Malmö

Anders J Johansson

andersjjohanssson@gmail.com

Skåne

Malmö

Anders Kristensson

anders.kristensson@me.com

Skåne

Malmö

Bengt Selander

bengt.selander@lund.se

Skåne

Malmö

Niklas Ekman

nekman11@hotmail.com

Skåne

Helsingborg

Peter Palmer

info@swedenoutdoor.se

Stockholm

Boo

Mikael Skoog

mikael@skoogkoncept.se

Stockholm

Haninge

Francois Herrault

francois@herrault.com

Stockholm

Haninge

Björn Waern

bjorn.waern@gmail.com

Stockholm

Haninge

Maria Herrault

maria.moden@friluftsframjandet.se

Stockholm

Huddinge

Mikael Dahlke

mikael.dahlke@telia.com

Stockholm

Mälaröarna

Grzegorz Rozik

grzegorz.rozik@skanpol.com

Stockholm

Mälaröarna

Mats Ellström

mats.ellstrom@hotmail.com

Stockholm

Norrtälje

Fredrik Karlsson

fredrik@kayakoutdoors.se

Stockholm

Norrtälje

Alex Patterson

info@kajak-uteliv.com

Stockholm

Norrtälje

Astrid Landgren-Patterson

info@kajak-uteliv.com

Stockholm

Norrtälje

Evelina Silokangas

evelina.silokangas@gmail.com

Stockholm

Norrtälje

Lovisa Börjesson

lovisaspost@gmail.com

Stockholm

Norrtälje

Molly Hagbrand

info@kajak-uteliv.com

Stockholm

Norrtälje

Myrto Savva

myrto.savva8@gmail.com

Stockholm

Lidingö

Clara Tesch Thunberg

clarathunberg@hotmail.com

Stockholm

Pampas

Emil Gyllenberg

emil@melkerofsweden.se

Stockholm

Stockholm

Carin Green

info@horisontkajak.se

Stockholm

Stockholm

Staffan Ekholm

staffan@stockholmsguidebyra.se

Stockholm

Stockholm

Johan Skarelius

johan.skarelius@gmail.com

Stockholm

Stockholm

Johan Montelius

johan@montelius.org

Stockholm

Stockholm

Lars Jäderström

lars.jaderstrom@gmail.com

Stockholm

Stockholm

Sanna Heikura

sankatarina@gmail.com

Stockholm

Stockholm

Sussie Tistad

sussie.tistad@gmail.com

Stockholm

Stockholm

Ann Kessler

anntkessler@gmail.com

Stockholm

Stockholm

Jan Eriksson

janne348@telia.com

Stockholm

Stockholm

Kim Ekblom

kim.ekblom@me.com

Stockholm

Stockholm

Thomas Jarnehed

t.jarnehed@gmail.com

Stockholm

Stockholm

Kristina Löwenberg

xc4u2u@gmail.com

Stockholm

Stockholm

Leif Löwenberg

leif.lowen@gmail.com

Stockholm

Stockholm

Mats Herbert

mats_herbert@hotmail.com

Stockholm

Stockholm

Göran Pehrson

goranpehrson@icloud.com

Stockholm

Stockholm

Karin Åmossa

karin.amossa@gmail.com

Stockholm

Stockholm

Knut Joensen

knutsjoensen@gmail.com

Stockholm

Stockholm

Martin Hauffman

martin.hauffman@gmail.com

Stockholm

Stockhom

Leena Jylli

leena.jylli@friluftsframjandet.se

Stockholm

Tyresö

Håkan Mattsson

hawk.mattsson@gmail.com

Stockholm

Värmdö

Carl-Johan Wallin

carl-johan.wallin@friluftsframjandet.se

Södermanland

Katrineholm

Jonas Forsmark

jonas@softskills.se

Södermanland

Nyköping

Morgan Rosén

morgan.rosen@realgymnasiet.se

Uppland

Uppsala

Nenad Martinis

info@enstasport.se

Värmland

Arvika

John Alexander Lundberg

johlun59@gmail.com

Värmland

Karlstad

Malin Olin

ekra.malin@gmail.com

Värmland

Karlstad

Björn Zethelius

info@vanerkajak.se

Västerbotten

Umeå

Jonathan Sollén

jonathan.sollen@gmail.com

Västerbotten

Umeå

Magnus MacNeil

magnus.macneil@umeakanotklubb.se

Västerbotten

Åmsele

Johannes Broström

johbro07@edu.umea.se

Västerbotten

Åmsele

Maria Lindgren

forspaddlartjej@gmail.com

Västerbotten

Åmsele

Markus Broström

markus.brostrom@umu.se

Västerbotten

Åmsele

Måns Kindblom

mans.kindblom@gmail.com

Västernorrland

Indal

Matthew Larssson Clifford

info@outdoorscoaching.se

Västernorrland

Örnsköldsvik

Samuel Bergquist

samuel.bergquist@gmail.com

Västmanland

Hallstahammar

André Axelsson

andre@lakesideadventure.se

Västmanland

Västerås

Nathalie Petersson

nathaliepetersson@gmail.com

Västra Götaland

Bengtsfors

Tina Noregren

tinanoregren@hotmail.com

Västra Götaland

Billdal

Mikael Svalstrand

mikael.svalstrand@hotmail.se

Västra Götaland

Grebbestad

Torbjörn Söderholm

torbjornsoderholm@nautopp.com

Västra Götaland

Grebbestad

Kathrine Olufsen

kathrineolufsen@nautopp.com

Västra Götaland

Grebbestad

Marcus Holgersson

info@skargardsidyllen.se

Västra Götaland

Grebbestad

Ingela Holgersson

info@skargardsidyllen.se

Västra Götaland

Härryda

Charlotte Söderström

halsopedagog.charlotte@gmail.com

Västra Götaland

Karlsborg

Peter Wibjörk

peter@wibjork.se

Västra Götaland

Karlsborg

Jim Lindvall

jim.lindvall@telia.com

Västra Götaland

Kärna/Kungälv

Fredrik Pihl

rebelilaga@gmail.com

Västra Götaland

Lidköping

Benny Fondén

benny.fonden@gmail.com

Västra Götaland

Partille

Hanna Olausson

kontakt@naturtid.se

Västra Götaland

Partille

Tobias Sloth Hansen

kontakt@naturtid.se

Västra Götaland

Stenungsund

Mirjam Hamsten

tomasmirjam@hotmail.com

Västra Götaland

Stenungsund

Tomas Hamsten

tomasmirjam@hotmail.com

Västra Götaland

Uddevalla

Joakim Hermansson

info@upplevelsebolaget.com

Västra Götaland

Öckerö

Pethra Jern

pethra.jern@gmail.com

Örebro

Askersund

Kersti Beck-Larsson

kerstibecklarsson@gmail.com

Örebro

Askersund

Bertil Larsson

jlkarlstrom@gmail.com

Örebro

Örebro

Johan Karlström

johan@kayaqa.se

Örebro

Örebro

Ben Strengell

ben_strengell@hotmail.com

Örebro

Örebro

Karin Magnholt

karinmagnholt@hotmail.com

Östergötland

Linköping

Katinka Ingves

katinkaingves@rocketmail.com

Östergötland

Linköping

Magnus Larsson

magnusha.larsson@gmail.com

Östergötland

Söderköping

Kevin Brown

kevin@bluecoastadventures.se






Examinator Kanadensare Grön


Landskap/Län A–Ö

Ort

Namn

E-post

Dalarna

Mora

Jim Schofield

jimschof@outlook.com

Halland

Unnaryd

Alma Bågefalk

alma_bagefalk@hotmail.com

Halland

Unnaryd

Juha Rankinen

juha.rankinen@telia.com

Norrbotten

Luleå

Henrik Pernsteiner

henrik.pernsteiner@gmail.com

Skåne

Malmö

Torbjörn Ängquist

torbjorn.angquist@gmail.com

Skåne

Malmö

Mattias Eckhardt

mattias.eckhardt@gmail.com

Stockholm

Norrtälje

Fredrik Karlsson

fredrik@kayakoutdoors.se

Stockholm

Stockholm

Carl Crafoord

carl.crafoord@friluftsframjandet.se

Stockholm

Stockholm

Carin Green

info@horisontkajak.se

Stockholm

Stockholm

Lars Jäderström

lars.jaderstrom@gmail.com

Stockholm

Tyresö

Håkan Mattsson

hawk.mattsson@gmail.com

Södermanland

Katrineholm

Jonas Forsmark

jonas@softskills.se

Uppland

Uppsala

Nenad Martinis

info@sportadventuretravels.se

Värmland

Stöllet

Lars Lanker

lasse.lanker@gmail.com

Västernorrland

Indal

Matthew Larssson Clifford

info@outdoorscoaching.se

Västra Götaland

Göteborg

Hanna Olausson

kontakt@naturtid.se

Västra Götaland

Göteborg

Tobias Sloth Hansen

kontakt@naturtid.se

Västra Götaland

Tived

Lovisa Larsson

tracelessintiveden@gmail.com

Örebro

Askersund

Kersti Beck-Larsson

kerstibecklarsson@gmail.com





Publicerad: 2022-12-16

Senast uppdaterad: 2023-09-04

Författare: Helene Ripa

OM OSS
Svenska Kanotförbundet har sedan 1904 organiserat svensk kanot. Idag har SKF 125 föreningar och runt 90 Godkända Kanotcentraler. Vi finns från Kiruna i norr till Malmö i söder. Ni som paddlar finns även på andra ställen i Sverige, men vi för din talan – oavsett om du är medlem eller inte.

KONTAKT
Svenska Kanotförbundet
Såningsvägen 1
954 42 Södra Sunderbyn

Telefon: 070-372 54 48
E-mail: info@kanot.com

FÖLJ OSS
Facebook
Instagram
Nyhetsbrev